Orientálne tance a učitelia, ktorí nás najviac ovplyvnili svojím tanečným štýlom

 

MOHAMED KAZAFY (Egypt)

Mohamed Kazafy začal svoju tanečnú kariéru pred 20 rokmi v slávnej egyptskej folklórnej skupine „Reda Troupe“. Jeho učiteľom bol samotný zakladateľ skupiny Mahmoud Reda a takisto legendárna tanečnica Farida Fahmy. Po niekoľkých rokoch tréningu sa Mohamend vytancoval až na pozíciu sólistu a svojím tanečným umením dnes ohromuje po celom svete. Je aj celosvetovo uznávaným lektorom a zakladateľom folklórnej skupiny Kazafy Troupe International, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v Japonsku, Grécku, na Kypre, v Argentíne a iných krajínách.

 

ELENA DAHABEYA (Grécko)

Jej tanečná kariéra začala v jazze, balete, súčasnom tanci, latine - venovala sa im približne 10 rokov. V roku 2006 sa prvýkrát zoznámila s orientálnym tancom a v tomto období ju fascinoval predovšetkým tribal fusion a fúziovanie vo všeobecnosti. Experimentovala s rôznymi kombináciami orientálneho tanca so španielskym tancom, jazzom... a využívala rôzne tanečné rekvizity. V roku 2009 bola očarená čistým egyptským štýlom, ktorý mala možnosť objaviť na festivale Nile Group v Egypte a postupne sa zamerala na jeho rozvoj. Jej mentormi boli Mohamed Kazafy a Khaled Mahmoud.

Veľkú časť v jej tanečnom živote tvorí koordinovanie v súčasnosti jednej z najlepších folkórnych a orientálnych skupín v Grécku, ale aj zahraničí, „The Kazafy Troupe Greece“. Od roku 2013 je aj oficiálnou asistentkou a trénerkou nových skupín v Európe.

Od roku 2010 pravidelne organizuje festival „ORIENTAL PASSION GREECE“.

 

ALEKSEI RIABOSHABKA (Ukrajina)

Aleksei je ukrajinský tanečník, choreograf a lektor orientálnych tancov. Je členom League bellydance masters. Jeho tanečné workshopy sú netradičné, plné vášne a zábavy.

 

 

 

RANDA KAMEL (Egypt)

Folklórne tance začala tancovať už ako malé dieťa. Vo svojich 15. rokoch sa stala členkou folklórneho súboru „Reda Troup“, kde získala silný folklórny základ. Pôsobenie v „Reda Troup“ ju naučilo každý druh folkórneho tanca, využitie tanečného priestoru a taktiež správne použitie rúk vo vzťahu ku krokom a základné pravidlá o pohyboch a rovnováhe.
Jej dynamické pohyby, silná technika, dráma a vášeň okamžite zaujmú divákov a jej osobný tanečný prejav je čoraz viac napodobňovaný jej študentami. Každý pohyb je presne definovaný, jasný, úprimný a prevedený s vášňou. Využíva tiež určité moderné a baletné kroky – vystreté nohy na špičkách, ktoré sú typické pre jej štýl tanca. K tomu všetkému treba spomenúť, že má jedno z najsilnejších trasení aké môžete vidieť na tanečnici. Keď využíva celé telo, od špičiek na nohách až po končeky jej vlasov, vibruje s ním neskutočná energia.
Tanečné semináre s Randou ukazujú tanečniciam čo skutočne znamená mať telo pod kontrolou a objavia v ňom takú silu, o ktorej si ani nemysleli, že ju vôbec môžu mať.

 

TITO SEIF (Egypt)

Tito je medzinárodne uznávaný tanečný inštruktor a jeden z najlepších mužských tanečníkov orientálneho tanca. Tancovať začal vo veku 14. rokov a v súčasnosti je považovaný za lídra vo svete orientálnych tancov. Je pravidelným hosťom - tanečníkom na medzinárodných TV staniciach. Tiež je producentom Orientálnej tanečnej show Tita v meste Sharm El Sheikh, Egypt. Svoje tanečné zručnosti prezentoval takmer po celom svete vrátane Nemecka, Austrálie, Talianska, Švédska, Kanady, Japonska, Ruska, USA a iné.

Ako jediný tanečník vo svete tancuje „Asaya“ tanec so štyroma paličkami, ďalej v jeho repertoári môžeme nájsť klasický orientálny tanec „sharqi“, egyptské folklórne tance, nubíjsky tanec, khaleegy, ghawazi, saidi, candelabra (Shamadan) a jeho vlastný „shaabi“ štýl z ulíc Egypta.

 

YOUSRY SHARIF (Egypt)

Yousry Sharif, skvelý a originálny choreograf, úžasný učiteľ a mentor, hudobný producent, jednoducho je fenoménom egyptského raqs sharqi. Pochádza z Káhiry, jeho tanečný talent sa začal prejavovať, keď mal 7 rokov. Venoval sa egyptskému folklórnemu tancu a iným rôznym tanečným formám ako napríklad klasickému jazzovému tancu, flamencu. Spolupracoval s rôznymi choreografmi a učiteľmi.

V 80. rokoch sa presťahoval do New Yorku (USA) a založil si vlastnú tanečnú akadémiu, kde vzdeláva tanečnice, a vďaka ktorej svet začal obdivovať „orientálny štýl Yousryho Sharifa“.

Tanec je pre neho určitá forma života rozvíjajúca sa s časom a prostredím, pričom nikdy nezabúda na svoje korene.

 

Prof. Dr. HASSAN KHALIL (Egypt)

Prof. Dr. Hassan Khalil, jedna zo žijúcich legiend orientálneho tanca, je zakladateľom Egyptského národného folklórneho súboru, slávneho Kaomeya Troupe. Bol vedúcim katedry herectva a réžie na Inštitúte dramatického umenia v Kuvajte a tiež poradca na ministerstve informácií v Kuvajte pre divadlo a folklór. 

Organizoval veľa vystúpení v divadlách alebo športových štadiónov, kde sa zúčastnilo viac ako 1000 účinkujúcich na javisku. Práve pre tieto úspechy získal rad rôznych ocenení a vyznamenaní od kráľov a prezidentov týchto štátov.

Režíroval mnoho tanečných choreografií v egyptských filmoch ako Saghira ala el hobGirls camp, v medzinárodnych filmoch ako Pharaonic Bronce a L'hombre a v dokumentárnych filmoch ako Artist Dream a The White Piano.

Bol tanečným trénerom tanečníc ako Samia Gamal, Naima Akeef, Tahia Carioka, Hodda Shamseddin a choreografom slávnych egyptských tanečníc ako Nagu Fouad, Halla al Safi, Amira-princezná z Káhiry, Iman Hamdi a mnoho ďalších.

Ako prvý egyptský učiteľ tanca a choreograf prichádza do Európy/Nemecko v roku 1984. Odvtedy cestuje po Európe a vzdeláva tanečnice rôznych úrovní.

 

SHEREEN (CZ)          

Shereen sa prvýkrát zoznámila s orientálnym tancom v roku 2000. Postupný profesijný rast jej umožnil navštevovať súkromné hodiny mnohých významných hudobníkov a tanečníkov a práve práca s hudobníkmi rozvinula jej vnímanie orientálneho tanca a hudby. 

Počas svojej tanečnej kariéry vystupovala vo viacerých krajinách sveta ako napríklad vo Francúzsku, Fínsku, Turecku, Nemecku, Taliansku a mnohých iných. Vystupovala pre členov kráľovských rodín krajín Blízkeho východu, členov vlád európskych i arabských krajín a známe osobnosti.

Od roku 2005 sa sústredí na výučbu egyptského kabaretného štýlu a folklórnych štýlov Blízkeho východu. Patrí medzi medzinárodne vyhľadávané lektorky a vďaka tomu väčšinu času trávi na cestách a delí sa so svojimi skúsenosťami so stovkami študentov z celého sveta.

Shereen je víťazkou "Miss Bellydance of Europe 2010", ktorá sa konala v januári v Berlíne. Hlavným porotcom bola známa tanečnica Orit Maftsir z Izraela a známa návrhárka Eman Zaki z Egypta.  Je taktiež víťazkou "Bellydancer of the Universe 2011", ktorá sa konala v Long Beach, USA. Porotkyňami boli Jilina a Sahra Saeeda.

 

KATKA KREJČOVÁ (CZ)

Od malička si tancovala a spievala. Navštevovala baletnú prípravku Národného divadla, vyštudovala gymnázium Jana Nerudy a svoje hudobno-tanečné štúdium úspešne ukončila na JAMU v Brne – obor muzikálové herectvo.

Orientálnemu tancu sa začala venovať už na gymnáziu a od roku 2003 pôsobí ako hlavná lektorka a choreografka skupiny lektoriek Centra Tance Brno a vedie kurzy a semináre pre verejnosť. Natočila výukové DVD orientálneho tanca – DVD Brušné tance pre začiatočníkov, DVD Brušné tance pre stredne pokročilé, DVD Shimmy, DVD Egyptský pop.

Jej tanečný štýl vychádza z egyptského štýlu raks sharki (klasický kabaretný štýl a folklórne tance), ale venuje sa taktiež novodobejšiemu prepojovaniu štýlov (tzv. fusion) – tanec s krídami ISIS, so závojom a pod.

 

MILAN UĎAN (SK)

Technické vzdelanie a povolania vo výskume mu priniesli cit pre poriadok, dôslednosť a presnosť; absolvovanie diaľkového štúdia v odbore "učiteľ spoločenských tancov" na Osvetovom ústave v Bratislave a mnohoročná tanečná prax zasa cit pre krásu, rytmus, pohyb, harmóniu, tvorbu vystúpení... V tanci pôsobil aj ako medzinárodný rozhodca a skrutátor.

Po zanechaní aktívnej činnosti lektora viedol tanečné meditácie a popri manželke Zuzke sa venoval aj orientálnemu tancu - hlavne ako choreograf. Niekoľko rokov - už ako dôchodca - hral aj na darbuku, džembe a perkusie.

 

 Použitá literatúra a obrázky:

            1. webové stránky tanečníkov a lektorov